Mobil har testat Google Nexus one, Googles mobiltelefon med operativsystemet Android 2.1. Mobil ger telefonen ett mycket bra betyg, 86 av 100. De imponeras bland annat av kameran och den smidiga bildhanteringen.
Jag har märkt att det finns ett stort intresse för Nexus one just nu och många funderar på att beställa den. Telefonen finns inte i Sverige än, men kommer troligen senare i vår. Orkar du inte vänta, så kan du (som många andra redan gjort) beställa en Nexus one från USA till Sverige hos t.ex. International-Orders.com
En sak flera undrar är hur det blir med menyer och svenskt språk om man beställer Nexus one från USA. Svaret är att menyerna är på engelska, men tangentbordet kan du få på svenska med programmet “Scandinavian Keyboard”. För de flesta fungerar detta utmärkt.
Google Nexus one filmer
Tips: Läs fler inlägg om Google Nexus one.
Content & SEO manager. Tidigare mjukvaruutvecklare C++, Java, Android. Utvecklar även för webben med PHP/MySQL/WordPress. Driver flera olika sajter och bloggar. Flitig användare av iPhone och Android.