Min jul blir lite grönare i år. Jag har bestämt mig för att byta ut lamporna i adventsljusstaken, från vanliga små glödlampor till LED-lampor (lampor med lysdiodsteknik). LED-lamporna ser precis likadana ut, men drar mycket mindre energi. Hela 97 % mindre! Eller annorlunda uttryckt, de gamla lamporna använder 30 gånger mer energi!
Håller du en 7-armad ljusstake tänd 10 timmar om dagen i en hel månad, så kostar det futtiga, håll i hatten, 25 öre med LED! Motsvarande kostnad med gamla lampor är ca 7,60 kr. Ok, inga jättebesparingar där, men tänk på hur många jullampor du har hemma och hur länge de är tända. Många lampor små… Dessutom är ju alla miljöinsatser bra.
En annan sak som lockar är LED-lampornas stöttålighet och att de håller minst 10 000 timmar. Den gamla typen av lampor går lätt sönder och EN trasig lampa betyder svart adventsljusstake. Är det bara hos mig som minst 1 lampa går sönder varje år i varje stake?
Läs mer om LED till adventsljusstake, julbelysning och var du kan köpa lamporna.
Content & SEO manager. Tidigare mjukvaruutvecklare C++, Java, Android. Utvecklar även för webben med PHP/MySQL/WordPress. Driver flera olika sajter och bloggar. Flitig användare av iPhone och Android.